03/19 Kostarika 301-400

301  Haha ale tim že vypadla elektřina mi stihly aspoň na pár hodin rozmrznout věci v tý ledničce, ze ktery tou opravou udělali mrazak, tak jsem pro jednou neměla úplně zmrzlou večeři

302  Po kostarice je prý asi 12 fakult architektury.

303  Už se mi víckrát zdál sen, že jdu jednou ulicí v San José a z pouličních reproduktorů (který tu v reálu žádný nejsou) hraje rádio s českejma klasikama :D  Asi se mi podvědomě stýská.

304  Meziměstský linky autobusů tu hodně často fungujou dvojitě, že se v jízdním řadu střídaj ty, co zastavujou cestou a ty co jsou directo z konečný na konečnou.

305  Dvě a půl hodiny v busu už mi tu přijde jako úplně běžná malá vzdálenost. Az se vrátim, budu asi z rychlosti úplně všeho u vytržení.

306  Vyrazila jsem na vylvý et připravená na teplo, ale cestou začlo hrozně pršet, tak jsem si ještě v busu dala mikinu do batohu, aby mi zbylo něco suchýho na návrat, ale po půl hodině jsem si všimla, že mi do batohu vytekl půl litr vody… Na foťák, skicák, všechno, jen řešit tohle na autobusáku je tak nejhorší místo, kde by měl někdo vidět, že vůbec mám u sebe foťák a ještě tam s nim tak šaškovat…

307  Sundavat si boty v tropickym lese je věc, do který se člověku faaakt nechce, ikdyz je to k řece, kterou se chystám brodit, jen pár kroků.

308  Sáhla jsem do mravenců i po kolena ve vodě při brodění řeky… maj je tu fakt komplet všude. Domnívám ses že nejakej z twkovejvh miniaturních mi vlezl i pod mezernim a jedno další písmenko v noťasu. Nějaký jsem stihla zastavit, ale tyhle už ne.

309  7 km zpatky na bus a přes dvě hodiny v autobuse mokrá komplet skrz na skrz a v durch botách z druhýho brodění řeky. Umim si vybrat.

310  Význam slov citrón a limetka je tu prohozenej, oproti tomu jak to známe my a jak je to v angličtině

311  Po tomhle zážitkovym dni jsem v buse úplně vytuhla a probudila se až když se moje hlava dotkla ramene pána sedícího vedle mě :D

312  Prvně jsem ochutnala maraquyu a byla děsně kyselá (a taky jsem teda poznala, že jsem si koupila maratonu, jen podle toho, že mi ta chuť připomněla maraquyový tiktaky, který jsem měla před mnoha lety oblíbený)

313  Dvě l se tu nevyslovujou jako j, ale jako ď.

314  Kruháč se řekne rotunda.

315  Když musej dvě sestřenice obě do Kostariky, aby se po mnoha letech náhodou potkaly. Tak kde příště?

316  Pořád ještě ve slově Hola zapomínám na h, když ho píšu…

317  Stěhování do vedlejšího pokoje během dvaceti minut, sice s uměle zvedlym nájmem, ale aspoň mám okno ven a ne pod schody, takže nebudu následující tři měsíce bydlet v jeskyni.

3183 Chtěla jsem se podívat na Most, ale ivysílání české televize ‘není v mém regionu k dispozici’. ;(

319  Na poslední chvíli dali všem třeba sto padesáti metrům laviček v parku novej nátěr, aby to bylo hezký na víkendovej festival.

320  Máme ve škole bankomat, jen tý banky, od který mám větší poplatky. Jinak obecně bankomaty po městě jen v kioskách s ostrahou a normálně otevírací dobou, jen tak volně na ulici žádnej.

321  Do toho, aby studenti ohodnotili výuku celoškolní anketou, se zapojujou prakticky všichni vyučující, který na to apelujou a studentům to připomínaj a i kvůli tomu obcházej vyučování.

322  Na tyhke fakultě nemaj na architekturu žádný přijímačky.

323  Povedlo se mi před týdnem někde odložit a zapomenout kresby, který mám zítra rank odevzdávat a všimnout si toho až teď, večer predtim.

324  Někdo mi přes noc vypil litr mlíka a nechal v ledničce skoro prázdnou krabici. ;( I kdybych věděla kdo, tak mu to stejně asi španělsky moc nevytmavim… To je ta místní vysoká kriminalita.

325  Dneska na kresbě vybarvujem červenou, modrou a žlutou fixou přes sebe, abychom viděli, jak se kombinujou. #školka

326  Potkala jsem tu zrovna dneska pár holek s každou ponožkou jinou – ale tipuju že je to spíš náhoda, než že by věděly o dni downova syndromu (tak ne, asi fakt, je to tu asi docela známý… maj i někde slevy když člověk přijde s různejma ponožkama a tak…)

327  V mnoha busech se tu používá na zastavení místo čudlíku provázek nataženej u stropu, což už teď vim a umim, ale než jsem na to na začátku přišla, dooost to trvalo.

328  Vzhledem k tomu, že tu komunikuju španělsky a premýšlim česky, byl pak překvapivě velkej problém číst nahlas dlouhej a celkem složitej text v angličtině… přišla jsem si najednou, jak kdybych skoro neuměla číst vůbec…

329  Když usnete v busu,  kterej jede přes tři a půl tisícový hory a zpátky do dvanácti set, jako bylo San José – bolestivý probuzení praskajících uší.

330  Všichni sourozenci maj rodinný domy v řadě jako ty prasátka co každý mělo na ruznym základu… A nonstop se vzájemně navštěvujou na snídaně/obědy/večeře/koukat na televizi a tak. A ikdyž se viděj několikrát denned stejně se vždycky zdravěj, jako by to bylo po měsíci.

331  Snídaně z jejich farmy prakticky všechno…

332  Smějou se mi, že nevim, že ananas roste že země… asi právem.

333  Věděli jste, že kešu roste z ovoce venku?

334  Autobusy meziměstskejch linek se používaj i na přepravu balíků jako pošta, protože je to rychlejší.

335  Hangoutujem v zákulisí autobusáku, kde pracuje skoro celá rozšířená rodina mý kamarádky :D

336  Až se vrátim, začnu aktivně propagovat jezení ovoce se solí. Je to skvělý a Evropa je o to úplně ochuzená.

337  Pinto, neboli mix rýže s černejma fazolema je tu nejběžnější snídaňový jídlo. K obědu rýže a fazole akorát zvlášť.

338  Fíky se tu jedí jen kandovaný, čerstvý nebo obyčejně sušený je neznaj.

339  Učim se tu trpělivosti jako nikdy nikde predtim. Jak v týhle zemi všechno trvá, tak to ani jinak nejde.

340  Ananasová marmeláda, haha tenhle víkend jsem spíš na takový gastronomický exkurzi :D

341  Týpek se řekne tipo. :)

342  Střešní krytina se tu nakupuje tak, že jí prej někdo v okolí prodává, tak se jezdí autem po okolí a hledá se, kdo. A cestou jsme do auta přibírali random příbuzný, co jsme potkávali, i do druhý vrstvy.

343  Sto dvaceti tisícový město a stejně bez jedinýho baráku, co by měl víc než dvě patra. Prý se bojej zemětřesení.

344  Kondenzovaný mlíko je tu úplně ve všem a i samotný. Až do dneška se mi dařilo se mu vyhejbat.

345  Kdyz jdou někam na návštěvu nebo odpoledne na zmrzlinu, berou s sebou babičku, tetu, bratrance, jeho manželku a děti, svoje neteře a tam je potká ještě rodina kamaráda jednoho z přítomnejch sourozenců a všichni se vzájemně musej vždycky srdečně pozdravit, případně já se vsema srdečně seznámit :D
Za dopoledne jsem se seznámila se vsema čtyřma kamarádčinejma sourozencema, s jednou jejich manželkou, jednim manželem a spoustou jejich dětí (z cehoč dva stejně staru kluci bratranci se i jmenujou stejně). A na výlet na motýly dokonce s jednou tetou po skypu ze spojenejch států.

346  Místní řeky v horách jsou krásnější než všemožný pláže a palmy.

347  Běžně mámy s dospělýma synama za ruku na procházku/na výlet, vůbec je tu pojetí rodiny hodně odlišný.

348  Na farmě jim roste kouzelnej keř s červenejma bobulema, z kterejch když člověk jednu sní, tak pak všechno chutná sladce. Jen nikdo neví, jak se to jmenuje.

349  Koukáme na farmě na západ slunce ve vysolejch kopcích a žvejkáme u toho cukrovou třtinu přímo od zdroje. A šťáva z cukrový třtiny mi teče po bradě.

350  I pivo s limetkovou šťávou (tak 2 až 3 ku 1) s ledem a se solí?? To už začínaj přehánět :D (ale je to faaakt dobrý!!) Tak tu sedíme s farmářema a popíjíme tyhle fancy drinčíky. :)

351  Drandíme tu bezva autem z roku 86 co má vzadu sedačky otočený do pravýho úhlu jako dvě pohovky proti sobě. Je to takový dobře společenský. :)

352  Nejkrásnější shluky stromů se zářivě oranžovejma korunama. Mezi všechnou tou zelenou nádherný.

353  Miluju, když se trefim abych vyskočila úplně přesně, abych stihla proskočit vršek veliký vlny přesně než se zlomí, kdy je nejvyšší, ale tak, aby mě jen těsně nesemlela a já byla chvilku na tom úplnym klidnym vršku.

354  Laguna krokodýlů.

355  Jedem k moři s kamarádčinou rodinou, ale nikdo z místních se nekoupe… jen já :( (nevim, co se jim líbí na tom jet hodinu a půl někam, kde je o dalších pět deset stupňů víc, taky aby byli všichni od písku, zplavený a tak, ale nekoupali se…)

356  Nikdy jsem neviděla tolik palem na jednom místě, kde roste jedna na druhý a všechny kokosy klíčej popadaný jeden přes druhej. Asi to bude v tomhle regionu mezi stromama docela plevel.

357  Výběžek pláže do moře, kterej se nezdal, jak byl dlouhej, člověk tam jde skoro po souši, ale nedojde mu, že může být příliv tak rychlej, tak pak brodí několik set metrů vodou zvedající se nad kolena (bojíc se o foťák).

358  Lidi tu maj v rámci rodiny nebo mezi kamarádama ve zvyku na sebe často spíš pokřikovat než mluvit. Vlastně i ve škole na učitele. Je to vzájemně myšlený dobře, ale jak na to nejsem zvyklá, tak to umí být i docela nepříjemný.

359  Večerní patlání se, (hlavně teda kolektivní patlání mě), kusama aloe ze zahrady na spravení sluníčkovejch spálenin.

360  Za víkend jsem se víceméně stala adoptivním členem rodiny, tak doufám, že se sem ještě dostanu, když bydlej přes čtyři hodiny daleko, ikdyž to v místních poměrech neni tolik, kamarádka sem ze San José jezdí skoro každej víkend.

361  Jako dočasná dávka klidu a naučit se nespěchat je to tu fajn, ale myslim že žít místní maloměstskej život dýl jak pár dní, unudila bych se k zbláznění.

362  Lidi co v dálkovejch busech prodávaj jídlo.

363  Z dosavadního pozorování mi přijde, že tu maj ženy v rodinách obecně významnější roli, než u nás. (ale zatim nemám moc velkej statistickej vzorek)

364  Při odchodu z autobusáku musí člověk projít špalírem taxikářů, všem říct ne a pak až pokračovat.

365  Bílej ananas.

366  Maj tu úplně proházený barvy košů na tříděnej odpad, tak už jsem se nejednou musela zastydět, když jsem něco hodila špatně.

367  Když jdu po tmě sama a snažim se vyhodnotit, jestli lidi co jdou, většinou jednotlivě, po ulici, jsou ti, před kterýma bych se měla mít na pozoru, nebo bych se jich naopak měla držet pro bezpečnost. Tuhle jsem šla od busu domů před desátou, což už je tu dost noc, a na mý zastávce vystoupila ještě jedna slečna a pak ňákej pán. Slečna vyrazila mym směrem, tak jsem se jí pokusila oslovit, abychom šly spolu, ale jen přidala do kroku, střídavě s během, aby prostě jen co nejrychlejc zmizela z ulice, ani se neotočila. Ten pán se taky pořád tak jako obezřetně ohlížel. Reálně tam zrovna žádný přímý nebezpečí nebylo, ale jak se všichni ohlíželi a šli co nejrychlejc, tak jsem si přišla, že bych tam vážně neměla být sama, zvlášť když jsem zrovna měla větší batoh s věcma, to pak člověk hned vypadá, že by mohlo stát za to ho okrást. Jen prostě čekat sama na zastávce na uber a pak jet uberem pět set metrů už prostě asi vyjde nastejno, jako těch pět set metrů dojít rovnou… To je vždycky bezpečnostní dilema…

368  Proč brzdit před křižovatkou…? Lepší je hodně zatroubit a prostě jí projet.

369  Proč se u nás nepoužívá MDF na modely? Vypadá to dobře a neni to tak drahý, jen se do toho hůř laseruje, ale ¡nekroutí se to!

370  Noční dodělávky ateliérovejch odevzdávek už dorazily i sem.

371  Dneska pro změnu neteče voda ve škole.

372  Myslim, že by po nás často měli chtít na FA na ateliérech víc, resp. dělat už průběžně cvičně definitivní rozhodnutí a dotahovat procesní varianty víc do konce, s modelema a tak. Tady mě to trochu vytáčí, že se to dělá spíš tak jako aby se to dělalo, ale myslim že je to i v různejch ohledech prospěšný a bohužel na to nejsem úplně zvyklá.

373  Je tu docela běžný, že by člověk označil za nejlepší namarády např. svýho bratrance nebo sestřenici.

3743 Všichni studenti architektury disponujou vlastní bezpečnostní helmou.

375  Hodně tu frčej všemožný typy pracovních uniforem nebo aspoň jednotnejch košil pro všemožný druhy zaměstnání.

376  Řidič busu přibrzdil, otevřel dveře a lehce zatroubil, jen aby nějaký holce co šla vedle po chodníku ukázal, že jí něco upadlo a nevšimla si toho. :)

377  Kdo chce prodávat jídlo v MHD autobusech, přeskočí turniket aby nemusel platit jízdný, dá řidiči zadara vzorek toho, co prodává, zakřičí co a proč prodává, pár kusů prodá a zas vyskočí.

378  Moje fakulta je prý jediná z fakult architektury tady, kde se vůbec učí něco jako památková péče, a to jen jeden semestr v posledním ročníku. Takže opakování všemožnejch chart.

379  Tam, kde bydlim, je jen mrňavá sdílená koupelna na chodbě, takže si v ní nikdo nenechává žádný věci, protože neni kde. No a já jsem tu neměla na co/do čeho dávat/jak přechovávat pevný mýdlo, když se každej večer namočí, no a když jsem přijela, bydlela jsem chvíli v airbnb, kde byla koupelna vyzdobená tak jako plážově a já jsem si řikala, že když jsem v Kostarice, bylo by vtipný najít na pláži tak velkou mušli, že bych jí mohla používat jako podtácek na mýdlo a cítit se děsně plážově vždycky, když se půjdu sprchovat… Pak jsem na to teda zapomněla, ale tenhle nevelikej problém s mýdlem trval dál (mám tendenci tu nekupovat žádný věci, který úplně nutně nepotřebuju, nebo si je nebudu moct/potřebovat/chtít vzít s sebou zpátky a jen bych je tu na konci vyhodila a na ňáký DIY projekty nedošlo) až do minulýho víkendu, kdy jsem na pláži našla kulatou, cca 12 cm v průměru, mořskou hvězdici (neznala jsem jí, taky jsem jí nejdřív přešla, protože v tom písku vypadala jako spodek od petlahve, neni to taková ta červená peticí, ale bílá kulatá, na který je obrazec vypadající jako kytka). No každopádně už mám vyřešenej problém s mýdlem a můžu se cejtit děsně tropicky vždycky když jdu do sprchy. (pardon, takovýho textu kvůli takový blbosti)

380  Autobus pro místní běžně slouží jako místo k dělání make-upu, kterej ráno nestihli.

381  Zákaz užívání referencí dějů, situací, prostorů a tak v prezentacích… to by s Cikánem praštilo.

382  Místo v kelímcích se velmi často pití na ulicích nebo autobusácích prodává v plastovejch zauzlovanejch sáčcích, kterejm pak člověk roztrhne roh a z toho pije.

383  Přidala jsem se, spolu s pár dalšíma exchange studentama k víkendovýmu volunteering výletu do přírodní rezervace na karibskym pobřeží, kde budem pomáhat uklízet pláž, malovat značení a stavět most. Neděle volná na koupačku a zas sto let zpátky busem.

384  Prvně jsem se dostala ke karibskýmu pobřeží, podél kterýho jsme asi hodinu jeli a překvapivě často byla z okýnka z venku cítit tráva :D … A cestou podnik s občerstvením jménem Munchies. A vlajky jako a A splife a day keeps the doctor away. No vůbec je to část země dedikovaná trávě.

385  Některý úseky karibskýho pobřeží jsou asi nejchudší část Kostariky, kterou jsem zatim viděla.

386  Dlouhatánský plantáže banánovníků, kde je každej rostoucí trs banánů zabalenej v ochrannym pytli a jednotlivý banánovníky k sobě všemožně vzájemně přivázaný provázkama, předpokládám že pro stabilitu.

387  Tahle země je naprosto protkaná řekama, a to je teď akorát před koncem suchý půlky roku.

388  Bob Marley je v karibiku svatej a jeho obrázek visí jako ikona spolu se zeleno-žluto-červenejma vlajkama všude možně, třeba v kadeřnictví.

389  Kostel u silnice vypadající jako z části na modro nabarvená stodola, která má ve štítu místo zdi jen mříž z výztuží. Další kostel taky vypadající jako běžnej domek nabarvebej klasickejma zář, kterej má akorát před tím

390  Rozpadlý stařičký autobusy, většinou schoolbusy odstavený na dvorcích podél hlavní silnice (nejen tady, ale všude po kostarice)

391  Země hamak.

392  Běžná místní aktivita – posedávat na zápraží a koukat.

393  Vozíme se po pobřeží na korbě rangerskýho pick up trucku jako děsný pracanti.

394  Vaření pro dvanáct jsem se musela ujmout, erasmáci jen sedej a čekaj, až se všechno stane, a místní zas neuměj vařit, protože to za ně většinou dělá máma.

395  Noční koupačka v karibiku – což nezní nějak spešl, ale prakticky nikdy nejsem venku za tmy, tomu se naopak snažívám zvlášť v San José vyhnout, tak z toho mám radost. Taky spíme v malym domku rangerů, kterej je jen přes silnici od pláže – tak sedmdesát metrů od vody. Jen teda koupat se v noci v moři je fun fun fun a pak přijde vlna vysoká přes půl metru nad hlavu, ale člověk jí vidí až na poslední chvilku, tak je to vždycky takový překvápko, kdy vás z ničeho nic semele zeď vody.

396  Proč mě jen nenapadlo přivézt si s sebou jezevčíka nebo aspoň rozdvojku/roztrojku?? Místo toho jsem si přivezla dva adaptéry, z nichž nefunguje ani jeden, takže jen ten jeden, co mi tu (NAŠTĚSTÍ) nechali V s M, což nebývá problém, když zrovna nepotřebuju nabíjet spoustu baterek do foťáku, powerbanku, mp3jku nebo něco… ://

397  Na zápraží dedikovaná lavička otočená směrem k silnici, před kterou je dlouhý prkno jako takovej stůl/bar, aby lidi mohli sedět a pozorovat svět. Naprosto to miluju, stejně jako ty veliký verandy a zápraží, can má kazdej domek.

398  Jeden z dalších dobrovolníků, kterej je odsud z Kostariky, se jmenuje křestním jménem Lenin, tak jsem se mu pokoušela vysvětlit, že by to v Evropě neměl s timhle jménem jednoduchý, ale vypadal, že moc neví, o čem mluvim.

399  Ve snaze ubránit se komárům jsem se v noci rozespalá mazala repelentem a povedlo se mi kápnout si dost velkou kapku přímo do oka… rychlý probuzení …Ale aspoň jsem měla v ten moment větší problém a nějaký komáři už mi byli fuk. Další noc jsme se všichni víceméně vykoupali v repelentu už večer.

400  Ti místní z dobrovolnický organizace supr, ale ti zbylí tři exchange studenti a pár dalších, co taky jeli dobrovolničit, se přijeli jen flákat, což je škoda, tak jen celej den postávaj a stěžujou si. Taky asi nikdy moc nepracovali, jen zorganizovat nošení trámů přes řeku byla operace jak pro inženýry. Snažila jsem se jim vysvětlit, že když budou dva vysoký na konci a dva malý uprostřed, že si moc nepomůžou. #táborovápraxe Ale nakonec fajn den, teda většinu dne jsme jen nosili trámy na stavbu malýho mostu na vyhlídku a dost jsme si mákli, ale tak jako akorát jsme se zničili, ale celou dobu v na pobřeží u moře, což je fakt hezký pracovní prostředí… a pak jsme se odměnili dlouhou podvečerní koupačkou.
Jen teda mi sklouzl pětimetrovej trám průřezu tak 12/16 na bosou nohu (bosá tentokrát ne kvůli hlouposti, ale protože jsme ty trámy nosili přes řeku) a zrovna tou ostrou hranou, tak jsem musela na posledních pár trámů stát v řece, chladit a koukat, jak ostatní pracujou, což neni moje oblíbená věc. ://. (ale naštěstí už je to skoro dobrý)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *