04/19 Kostarika 401-500

401 Večer klid a krásnej oheň na pláži 🙂

402 Chudák holka co organizuje tenhle víkend se pokusila hrozně nadšeně rozjet městečko palermo když pršelo, ale všichni jí to zasabotovali.

403 GypSea

404 Druhý Češi, co jsem tu náhodně potkala.

405 Dopravní značka Pozor lenochodi 💛

406 Národní příslušnost je tu mezi lidma mnohem silnější, všude je přítomný povědomí, že jsou z Kostariky. Mnohem víc používaj na všechno možný národní vlajku, maj Kostariku v názvech organizací, restaurací, všeho možnýho, nosej náramky s trikolórou a tak. To si u nás vůbec neumim představit…

407 Pořád slýchám místní holky popisovat místní a obecně latinskoamerickou kulturu jako hrozně ‘machista’, tentokrát v kontextu toho, jak je regeton taková women power věc.

408 Místní jedí úplně pořád chipsy a takový věci – jakože třeba normální jídlo k večeři a do toho si nasypou chipsy a ke všem svačinám a tak. V supermarketu je pro papas dedikovaná třeba celá jedna nekonečná ulička.

409 Fotbalový hřiště na vesnici tak rozbahněný, že část dětskejch týmů trénuje v holinkách.

410 Tukan na stromě u silnice.

411 Pojem léto je tu velice proměnlivej koncept – lidi tak označujou měsíce, ve kterejch je zrovna sucho, ale v jejich regionu, což je v každý části země jinak.

412 Všudypřítomnost mačet – je to nezbytný na otevírání kokosů 🙂

413 Vylézt ze spacáku, vyjít na pláž, utrhnout ještě zelenej kokos, rozbít ho o kmen palmy, vypít z něho kokosovou vodu (tomu se ještě takhle čerstvýmu řiká pipa) a pak až pokračovat se dnem 🙂

414 Když nějaká mladá paní řekne, že je embarazada, vždycky přemýšlim o čem mluví, za co se stydí v tý daný situaci a pak až mi dojde, že to neni embarrassed, ale že je těhotná… (už se mi to stalo dvakrát)

415 Řidiči po sobě na červený ze srandy házej z okýnka jednoho busu do otevřenejch dveří druhýho busu ty nejmenší bezcenný mince 😀 asi se nuděj

416 Průběžný anonymní anketový hodnocení předmětů, způsobu jak jsou vedený, organizovaný, hodnocený – dokonce víckrát během semestru, jako zpětná vazba vyučujícím ‘in real time’ – – – to je top, že tu třeba tolik nekameněj ve svých způsobech výuky.

417 Až se vrátim, budu mít z místního vzduchu plíce černý skrz naskrz… Když člověk prochází mezi autobusama, ze kterejch se linou oblaka černýho dýmu… Snad se to trochu zlepší, až začne deštivý období…

418 Obří kokos k vypití za deset korun cestou po random rezidenční čtvrti v náhodný večerce 🙂 (prodáváno všude zásadně z nákupního košíku)

419 Prodavač ve večerce mi trochu překvapeně že to neznám vysvětloval, co jsou to tamales, když jsem se zeptala, co to je, a při odchodu mi ještě řikal, ať si to hlavně ohřeju.

420 Žonglér s mačetama.

421 Čim víc umim španělsky, tim častějc mě překvapuje, kolik výrazů nebo názvů co běžně používám nebo znám pochází ze španělštiny, příp. odjinud, ale se stejnym kořenem.

422 Víkendový klikání u spolužačky, se kterou dělám ateliér – bydlí v bytě jen ona a její rodiče, ale maj hned tři velký televize (v každym pokoji jednu, plus jednu v obýváku…) (a i v neděli puštěná do pozadí už od šesti od rána) (další noc jí ani nevypli)

423 Mámy tu svejm dětem vyvařujou klidně do třiceti, nějak si na tuhle rodinnou dynamiku s přetrvávajícím dětstvím a nesamostatností ještě tak o deset let dýl než u nás nemůžu zvyknout. Ale zas v hodně ohledech je ta naprostá rodinnost fajn.

424 Podraz, v Čechách se posunul čas, ale tady ne, takže je všechno ještě o další hodinu jinak, než jsem myslela. To přepočítávání mi motá hlavu už tak… Taky jsem teda byla přesvědčená, že se tu asi před měsícem změnil čas, i jsem si to přenastavila, mobil se mi přeřídil, vstávala jsem o hodinu pozdějc, nikam nepřišla pozdě, všechno fungovalo jak má, ale dneska jsem se dočetla, že se v Kostarice neměnil čas od roku 1992, takže jsem zmatená a vůůůbec nechápu, jak k tomu došlo a jaktože jsem nikam nepřišla pozdě a nikdo ani nemrknul, že bych třeba byla o hodinu jinak. 😀

425 Slanej sýr na kusy do kakaa… některý zvyky jsou tu dooost random. Ikdyž teda tohle je rodina z kolumbie, ne odsud.

426 Ale teda musim říct, že je fajn, když místo dne nakonec klikáte tři dny ve dne v noci a někdo vám k tomu vaří)) Lepší než se živit přesnídávkama z automatu na FA.

427 První hřmění za deset týdnů, co tu jsem. Mám to hrozně ráda.

428 Po třech dnech klikání jsem přišla domů a jediný, co jsem chtěla, bylo se vysprchovat a jít spát, jenže zrovna jak na potvoru zas netekla voda. Vzhledem k tomu, že tu člověk nikdy neví, jestli to bude na dvě hodiny nebo na dva dny, jsem se rozhodla využít prvního pořádnýho slejváku, kterej byl tak vydatnej, že se v něm dalo s pomocí krabice na napuštění vody regulérně vysprchovat včetně umytí vlasů. Tak jsem si dala takovou polokoupačku na dvorku, kterej slouží jako vrakoviště. No a aby to byla úplná šaškárna, tak chvíli potom tu vodu zas pustili…

429 Taky teda po skoro deseti týdnech prvně slejvák, období sucha asi fakt funguje, jen teď už to asi rychle půjde od deseti k pěti.

430 Ananas porcovanej od zelináře, kterej pravděpodobně těsně předtim dělal něco s chilli. ;( ;(

431 Pokrok ve španělštině kvantifikovanej tim, že už docela rozumim, o čem se bavěj lidi v Narcos.

432 Neni moc uklidňující, když člověk v deset večer slyší z dálky zvuky, co jen hodně sotva mohly být něco jinýho než výstřely… a po chvíli ještě jeden. A pak policejní sirénu a jekot. A po další chvíli další výstřel.

433 Při přednášce o nosných konstrukcích, pažení a zpevňování zeminy google translate zásadně selhává.

434 Rotačně laterální zátěžová zkouška seismiskejch sil na zeď. Víceméně jsme půl hodiny koukali, jak se skoro nic neděje, a pak to spadlo.

435 Četnost tetování mezi lidma je tu mnoohem vyšší.

436 V budově laborek výzkumu povrchů komunikací používaj jako zarážky všech dveří zkušební bloky asfaltu. 🙂

437 Mají tu na ulicích hrozně málo odpadkovejch košů.

438 Dost mě mrzí, že tu čvut nemá výměnu s druhou a hlavní univerzitou, co tu je… To bychom tu měli v San José i koleje, supr živej kampus a třeba i sportovní centrum, nehledě na pravděpodobně o něco vyšší úroveň výuky.

439 Druhý křestní jména se tu často používaj jako druhá část prvního, že člověk oslovuje oběma. Taky je celkem častý, aby holky měly druhý jméno mužský a naopak.

440 Vypadalo to, že začnou častý deště, tak všichni začali všude nosit deštníky, ale místo toho přišly akorát vedra, tak je všichni používaj jako slunečníky.

441 Máme v ulici pána, jehož práce, co jsem zatim vypozorovala, je sedět na obrubníku nebo v hlídací boudičce a hlídat. Případně jezdit tam a zpátky na mopedu. Nevim, jestli se tu díky němu cítim bezpečnějc, ale vřele se zdravíme, jako by to byl můj děda.

442 Přišla nějaká změna tlaku, počasí, nevim, ale sundalo mě to na několik dní – pořád spim a jsem neschopná čehokoliv, tak se z toho snad brzo vyhrabu, protože za tři dny mám šplhat na čtyřtisícovou sopku v guatemale, ale teď mám problém vstát z postele bez zamotaný hlavy, co se každou chvíli rozskočí na kousky.

443 Musim říct, že je zvláštní a takový hořkosladký trávit tu čas v místních rodinách – jsou hodně rodinný, pořád spolu, až je to s dospělejma dětma na vejškách zvláštní, ale tadyten mateřskej pocit jsem nezažila už přes čtyři roky a byl to pro mě překvapivě docela šok. Ale ačkoli trochu těžký, tak hezký toho být zas po dlouhý době vždycky na pár dní součástí, ikdyž jen zvenku.

444 Nakonec nejedu do guatemaly úplně sama, což byl původní plán, ale na první týden ze dvou s jednou mexičankou, co je tu taky na výměně, ale ještě jsem jí nepotkala.

445 Je nezvyk nemít s sebou na dva týdny ani spacák, jen po tý guatemale to bohužel jinak než po hostelích asi fakt nejde…

446 Na rozdíl v tom, jak odlišně tu funguje volnost pohybu v přírodě, si tu jen těžko zvykám. Popsat pořádně v čem je to tak jiný a proč by bylo na dýl, každopádně si tu začínám hrozně moc vážit toho, jakou máme v Čechách a v mnoha dalších evropskejch zemích v tomhle ohledu absolutní svobodu. Asi je to více aspektama – kromě běžný bezpečnosti, která se nevztahuje jen na přírodu, ale především na města, tu maj o hodně víc co chránit – těch několik procent celosvětový biodiverzity napěchovanejch jen v týhle malý zemičce mi pořád nejde na rozum… a taky jim tu pravidelně každoročně několik turistů umře tak, že sejdou ze stezky v pralese a ať jsou sebezkušenější, prostě už se z toho hustýho porostu, kde často člověk nevidí třeba na nebe, což je pro orientaci zásadní, nikdy nevymotaj. Výsledek je ale takovej, že ač je tu příroda bohatá a krásná, ještě jsem nepřišla na způsob, jak v ní strávit víc souvislýho času, tak, jak jsem zvyklá.

447 Řešim to teď i kvůli tý cestě do guatemaly, kde je na spoustě místech, teda především kvůli všeobecný hodně špatný bezpečnosti a přepadávání, prakticky nemožný vyrazit do přírody bez průvodce, což se mi dost příčí, je to takovej druh svobody, kterýho se nerada vzdávám… (Taky je to ve výsledku dost drahý, ale i kdyby nebylo, sama od sebe bych si to nevybrala.) Taky by to celý asi bylo trochu jiný, kdyby to bylo cestování ve větší skupině, ale takhle v jednom/ve dvou je člověk v různejch možnostech hodně omezenej.

448 Jako člověk, co v Praze běžně mívá klidně i 9 budíků, doufajíc, že mě aspoň jeden vzbudí, jsem úplně u vytržení z toho, že jsem se tu naučila se v pohodě budit před budíkem před šestou ráno. Možná začínám mít konečně trochu dospanej svůj dlouholetej spánkovej deficit.

449 Ačkoliv chodim do bazénu jednou dvakrát týdně, už ani nevim, kdy jsem naposledy plavala, protože maj pořád kvůli něčemu zavřeno, ale nikde to nepíšou… Tak z toho mám v posledních týdnech dycky akorát hodinovou procházku s plavkama pod oblečením.

450 Stávám se mistrem v tom, co se dá uvařit v mikrovlnce, jelikož trouba a sporák tu sice je, ale jen jako odstavná plocha, protože ani jedno nefunguje.

451  Mexičanka ze Ciudad de Mexico, co mi popisuje, že když přijela sem do Kostariky, tak jí bylo pár dnů špatně z toho, v jak malý nadmořský výšce to tu je (1200+).

452  Ještě jsem si nezvykla používat sloveso jít jako zvratný. (už jo)

453  Něco jako nějakej pravej úhel u tvaru parcely tu podle mě neexistuje

454  Zhmotnění mojí idey o třízení věcí podle typu – obchod jen s gaučema, další jen s autosedačkama a tak dál.

455 Kostarika je i na poměry latinský ameriky hodně konzervativní země, která má jen velmi málo, jestli vůbec, oddělenou vládu a např. školství od církve, výsledkem čehož je tu například ilegální prodej antikoncepčních pilulek, o nějakejch potratech už ani nemluvě.

456  Letěla jsem letadlem s kostarickym softballovym týmem, tak tu ten sport asi přecjen existuje! :)

457  Letadlo se zastávkama, ze kterýho v SJO vystoupila jen část lidí a zbytek pokračoval do Panamy.

458  Odjela jsem z období sucha a vracím se po čtrnácti dnech do období deště.

459  Odebrali mi u customs jablka, co jsem zapomněla sníst k obědu ;( …to je tady vzácnost!

460  Už jsem opálenější než ti nejbělejší místní. Mít trochu víc latino rysy v obličeji, už bych tu i docela zapadla.

461  Pracovala jsem do večera u spolužačky, odkud by mi to domů trvalo busama hodinu a půl – dvě a ještě bych si musela brát uber od busu, protože už to bylo pozdě, tak řekli, že mě někdo z jejích rodičů hodí domů. Ve výsledku to znamenalo, že jel táta, máma, spolužačka i pes a udělali si z toho takovouhle rodinnou vyjížďku.

462  Cinkající zmrzlinář u nás v ulici.

463  Baví mě to místní vzájemný oslovování se přídavnejma jménama.

464  V týhle zemi je pošta tak prakticky neexistující věc, že po mě chtěj pas na odeslání pár pohledů.

465  Školní fotbálky pro turnaje uklízečů o pauzách)

466  Ok období deště zatim slabota, v reálu je hlavně zataženo a občas spadne pár kapek a víc nic.

467  Brutalismus v týhle zemi kvete.

468  Mám v geografický znalosti Prahy pořád velký rezervy, ale oproti tomu, jak se místní neorientujou v polovičním nebo třetinovym San José jsem já s Prahou úplnej král.

469  Autobusy někdy nejsou popsaný, ale už znám od pohledu skoro všechny všednodenní řidiče na svý trase, tak koukám víc po nich, abych mávla na zastávce na správnej. Víkendoví řidiči jsou pak trochu čára přes rozpočet.

470  Občas lituju, že jsem si tu na začátku nesehnala kolo, ikdyž jsem tim asi docela ušetřila svoje plíce, vzhledem k množství autobusů vypouštějících všude mraky černýho dýmu, mezi kterýma bych musela často jezdit.

471  Akorát jsem ve škole asi dvě hodiny skajpovala a všichni co chodili okolo na mě jen hrozně zaujatě koukali, ale jak jsem mluvila česky, tak mi vůbec nedošlo, že pro místní je to úplná hatmatilka.

472  Sloupy 60*60 cm i pro čtyřpatrovou budovu, překlady jejichž průřez má výšku desetiny rozponu, tzn průřez např. 50*80 cm, a to i v případě, že je nad tim normálně ŽB deska třeba 15 cm. Jinými slovy, seismická aktivita mi zpátky v ČR chybět nebude.

473  Taky se tu moc nehraje na nějaký tvarosloví, hmotovej kontext a tak.

474  V rodině mý spolužačky, se kterou dělám ateliér, takže u ní trávim dost času, se mluví zásadně šišlavejma zdrobnělinama úplně ve všech případech, včetně toho, když něco člověk nahlas řiká jen sám pro sebe. Člověk by řekl, že to v cizím jazyce, kterej příliš do hloubky neovládám, nebude otravný, ale asi už ho ovládám natolik, že to tak opravdu neni.

475  Vnitřek pusy bolí od ananasu, rty od papáji, kdo by to byl řekl, že je v ní nějakej agresivní typ latexu. Nějak mě to místní ovoce nemá rádo.

476  Když se vedle v Kartágu ochladí na 22 stupňů přes den a místňáci postujou na instáč sněhový vločky, s tim, že se v noci ochladí dokonce ještě víc. Většina z nich sníh samozřejmě nikdy neviděla.

477  Taky pořád vidim fotky, jak jim tam každou chvíli prší, ale tady v San José zatim sucho.

478  Antikoncepce ilegální, teprv před týdnem legalizovaný – prej. (ale ještě jsem si to neozdrojovala)

479  Když si povídaj čtyři lidi, kde dva ovládaj angličtinu i španělštinu, a zbylý dva každej jeden z těch jazyků, tak se pořád přeskakuje z jednoho do druhýho, že z toho má člověk úplně zamotanou hlavu. Pak jsem chtěla něco říct a úplně jsem se zasekla, protože můj mozek v ten moment nebyl schopnej vybrat a funkčně použít ani jeden z těch jazyků. Za výhru považuju, když nakonec vybral španělštinu a řekla jsem to celý radši španělsky, protože to v ten moment bylo snazší než anglicky, což jsem nemyslela, že se někdy stane, ale třeba to znamená progres…

480 Přespávala u mě při průjezdu San José ta holka z Belgie, co jsem jí potkala před pár měsíci v autobuse a jely jsme spolu na výlet na sopku kousek odsud.

481  Lidi tu žijou bez Autocadu, používaj místo toho ilustrátor a na všechno ostatní revit. Ani Autocad nevlastněj.

482  Deštivý období se m.j. projevuje tak, že mi navlhly dřevěný dveře od pokoje (chodba je přímo propojená s vnějškem bez dveří) tak, že jdou sotva zavřít.

483  Každý místní běžný jídlo, nehledě na to, jestli se jedná o snídani, oběd nebo večeři, má jako základ rýži, fazole a většinou smažený platanos a pak něco k tomu. Není to jako že by měli různý tradiční jídla, ale fakt devadesát procent všeho je tohle.

484  Se začátkem dešťový sezóny spouštěj po městě fontány.

485  Salátový okurky jsou tu taky drahý ;((

486  Jsem velmi vděčná, že se mi v Guatemale nic nestalo, protože jsem až zpětně zjistila, že mi pojištění platí jen do 3500 m n. m.

487  Baví mě jak tu neuměj řikat podstatný jména začínající na ‘s’, aniž by před to dali ‘e’, a to ani když se jedná o cizí slova, takže třeba Estonehenge.

488 Potřebovala bych stopovací ceduli se jménem mý čtvrti, aby řidiči busů věděli, že mi maj zastavit, protože na některejch busech neni na první ani třeba na třetí pohled poznat, kam jedou, a lidi je jen musej mít nakoukaný, případně mávnout aby zastavili a zeptat se, což ale člověk nechce dělat zbytečně. Cedule by tohle všechno vyřešila.

489  Řidič autobusu zastavil v zácpě u stánku s ovocem, aby si ze dveří koupil tři banány.

490  Nemaj vosotros ani tú, tzn. neexistuje tykání, ale neformálně aby si to nahradili používaj vos místo usted a slovesa s tim časujou jako tú.

491  Moje paní domácí je taková zapšklá baba, co se připomíná s nájmem o den dřív, než je splatnej.

492  Zas týden, kdy jeden den nejde elektřina, další den se opět rozbije lednička, další den nejde internet, tak čekám, že zítra zas budem bez vody.

493  Kostarický kafe je vyhlášený, ale údajně všechno kafe v kavárnách a v běžnejch obchodech je úplně strašný, protože všechno to kvalitní, ač lokálně vypěstovaný, se rovnou prakticky všechno exportuje do světa. Pod svícnem…

494  Program na sobotní odpoledne – dvě hodiny cesty tam a zpátky do centra vybrat si na zaplacení nájmu, protože všechny lokální bankomaty mi odmítli kartu.

495  Když prší tolik, že teče voda proudem i po VNITŘNÍCH stěnách autobusu. Kam má pak člověk utéct? Můj normální skládací deštník je mi v takovymhle dešti venku úúúplně nanic.

496  Klouzavý dlaždičky v chodníku a déšť, kdy se člověk brodí pár centimetrama vody, – několik nechtěnejch skororozštěpů, ale všechny jsem ustála.

497  Úskalí roztržitýho přepočítávání místní měny, když pak koupíte něco, co stojí o 4 stovky víc, než jste mysleli.

498  Déšť takovej, že je i uvnitř domu na chodbě potopa, protože tam nepršelo místem, kde je v prádelně pro průvan na sušení oblečení místo stěny jen mříž, a spárama v dlažbě se to pak roztejkalo všude možně po domě po více patrech. Jeden by řekl, že tu na to budou připravený, když tu takhle prší každej rok několik měsíců.

499  Potkala jsem mravence nesoucího zas velkej náklad a vzpomněla si na to, jak jsem v guatemale potkala třeba třicet čísel širokou, jak od lidí vyšlapanou, pěšinu v trávě, která podivně vedla od stromu ke křoví. Až při bližší inspekci jsem zjistila, že jí vyšlapalo ohromný množství mravenců, který tudy kradli listí z koruny toho stromu, takže vyšlapaná pěšina vedla z trávy po kmeni až nahoru. (začínám to potkávat všude i tady v parcích)

500 Na půli cesty z Kartága na několika tisícovou sopku nedaleko stojí v kopcích opuštěný sanatorium prvně otevřený v roce 1918, který nějak postupně rekonstruujou, ale jinak je primárně nechaný v původním stavu a z většiny otevřený za malý vstupný veřejnosti, která si ho může volně prozkoumávat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *